Gyrocopter Nedir? Gyrocopter Hakkında Bilgi

Gyrocopter Nedir? Gyrocopter Hakkında Bilgi

Gyrocopter Nedir? Gyrocopter Hakkında Bilgi

Bu rehber yazımızda gyrocopter (cayrokopter) nedir? Nasıl çalışır? Özellikleri nelerdir? Hangi amaçla kullanılır? Gyrocopter parçalara nelerdir? Sorularını yanıtlamaya çalışacağız. Gyrocopter fiyatlarını öğrenmek için satılık gyrocopter ilanlarını da inceleyeceğiz.

Gyrocopter (cayrokopter) nedir?

İlk olarak acelesi olanlar için kısaca bir gyrocopter tanımı yapalım. Gyrocopter 1923 yılında Juan de la Cierva tarafından icat edilmiş olan ultralight sınıfındaki döner kanatlı ve pervaneli bir hava aracıdır. Gyrocopter, helikopterden farklı olarak kalkış yapabilmek için ileriye hareket etmeye ihtiyaç duyar. İniş için ise herhangi bir piste ihtiyaç duymaz. Bozuk bir yola yada açık bir tarlaya inebilecek esnekliktedir fakat dikey iniş ve çıkış yapması mümkün değildir. Yine helikopterden farklı olarak havada asılı kalamaz. Gyrocopter fırtına düzeyinde rüzgarlarda ve trübülansta uçabilen nadir hava araçlarındandır. Şimdilerde popülerliğini helikopterlere kaptırmış olsa da halen keşif, uçuş eğitimi, turistik geziler, yangın tespit ve hava taksi gibi amaçlarla kullanılmaktadır.

Gyrocopterin özellikleri nelerdir

Gyrocopterin özellikleri nelerdir? Helikopterle kıyaslandığında ne gibi avantajları vardır?

Gyrocopter küçük bir helikopter gibi görünür, ancak önemli bir fark, motorun rotora güç vermemesidir. Rotor, rotor diskinden yukarı doğru hava akışı ile kendinden tahriklidir (buna “otorotasyon” diyoruz). Rotor döndükçe, uçağı ayakta tutan asansör de üretir. Bu, motorun uçuş sırasında durması durumunda bir gyrocopter’in ciddi şekilde etkilenmeyeceği anlamına gelir. Bu, çok kısa bir iniş alanı ile birlikte gyrocopter’ın en güvenli uçma yöntemlerinden biri olduğu anlamına gelir.

Gyrocopterin ayrıca bir kuyruk rotoru yoktur. Motor uçuş sırasında rotora bağlı olmadığından, karşı tork reaksiyonu yoktur ve kuyruk rotoruna gerek yoktur. Gyrocopter, maksimum kalkış ağırlığı 560 kg‘ı geçmeyen, bir mürettebat ve maksimum 2 yolcu olmak üzere üç koltuklu uçaklardır. Gyrocopterler mükemmel performans ve konfor sunar. Hepsinden önemlisi havacılıkta rakipsiz bir güvenlik siciline sahiptir.

Bir hız treninde olduğunuzu hayal edin, parkurun eğrisine, iniş çıkışlarına sadece siz karar verirsiniz ve birkaç dakika içinde bitmek yerine, istediğiniz kadar uzun süre uçabilirsiniz. Gyrocopter kullanımını öğrenmek kolaydır. Havada yaklaşık 30 saat ve 30 saat teori derslerinden sonra makinenize pilotluk yapmak için gerekli becerileri ve deneyimi elde etmiş olursunuz. İniş ve kalkışlar her türlü yerden yapılabilir (evimizin arkasındaki bir çayırdan bile).

Gyrocopterin avantajlarını madde madde sıralayacak olursak:

· Sorunsuz taşıma, özel bir römork yeterlidir ve garajdan çıkarmak için yalnızca bir kişi yeterlidir. Taşıma işleminden sonra, gyrocopteri uçuşa hazırlamak için 20 dakikaya ihtiyacınız var.

· Dönen uçağın, sınırsız görüş sağlayan olağanüstü geniş ve cam bir kabini vardır.

· Kısa kalkış ve iniş. Yer çekiminin üstesinden gelmek ve havaya uçmak için yalnızca 80 metreye ihtiyacınız var (optimum pist uzunluğu bina olmadan 150 metredir).

· Ekonomiktir 160 km / s hızda yakıt tüketimi, uçuş saatinde sadece 20 litre normal yakıttır.

· Her şeyden önce güvenlik! Otorotasyon, motorsuz iniş yapacağınız her uçuş aşamasında asansör oluşturur. Uygun bir iniş yeri bulmak için zamana sahip olmak.

Gyrocopter Parçaları Nelerdir?

Gyrocopter rotor head, kanatlar, omurga, gövde, motor, cockpit, aks ve stabilizatör parçalarından oluşmaktadır. Aşağıdaki görselde bu parçaları görebilirsiniz. Bu yazıyı uzatmamak için burada parçaların ayrıntılı görevlerinden ve gyrocopter sistemlerinin işleyişinden bahsetmeyeceğiz. Meraklısı için bu konuda da bir rehber yazı hazırlayıp buraya linkini ekleyeceğiz.

Gyrocopter Parçaları Nelerdir?

Gyrocopter kullanabilmek için hangi lisansı almak gerekir?

Gyrocopter kullanabilmek için UPL (UltraLight Pilot Lisansı) lisansına sahip olmanız gerekir. Bu lisans 2 aylık bir eğitim ile alınabilen ve sadece ülkemizde geçerliliği bulunan bir lisanstır.

Gyropter Fiyatları?

Çeşitli satılık gyrocopter ilanları incelendiğinde fiyatların 500 bin TL ve 1 milyon TL arasında değiştiği görülmektedir.

Bilginer Havacılık olarak GyroTürk projesi ile tamamen yerli imkanlarla gyrocopter üretmekteyiz. Siz de yaklaşık 300 bin TL fiyat ile bir gyrocopter sahibi olabilirsiniz. Ayrıntılı özellikler ve bilgi için BURADAN mağaza sayfamızı inceleyebilir, 0532 714 26 66 telefon numarasından bizlere ulaşabilirsiniz. Mersin’deki üretim fabrikamıza da randevulu geziler kabul etmekteyiz.

Bu blog yazımızın sonuna geldik. Umarız sizler için yararlı olmuştur. Yeni rehberlerde görüşmek üzere…

admin

GyroTurk Gyrocopter

4 Yorum

Evren Yayın tarihi18:27 - 14 Ağustos 2021

Merhaba, bir Gyro almak istiyorum ama kafamdaki ilk soru şu:Bu nerede inşp kalkar, ille havalimanı mı olacak?Bunla ilgili doküman var mı?

  Atilla Arsan Yayın tarihi12:53 - 16 Ağustos 2021

  Merhaba, öncelikle yorumunuz için teşekkür ederiz.

  Yazımızda da belirttiğimiz gibi güvenli iniş kalkış için yalnızca 80 metreye ihtiyacınız var (optimum pist uzunluğu bina olmadan 150 metredir). Trafiğe kapalı bir yol veya evinize yakın düz bir çayırdan bile iniş kalkış yapabilirsiniz.

  Ayrıntılı bilgi almak isterseniz 0532 714 26 66 numaradan bize ulaşabilirsiniz.

Sebahattin Yayın tarihi22:44 - 12 Eylül 2021

Sizleri bu işin taaa başından bu yana takip etmekteyim sizleri tebrik ediyorum. İnşaallah bende gyrcopter lisansı alıp bu hava aracına sahip olmak istiyorum nasip olursa. Çift kişilik olan modelinizi bekliyorum satış bedeli ne olur diğer muadil lerine göre fiyat lar uygun olmasını temenni eder sağlık sıhhat li bol uçuşlar diliyorum en güzel gyrotürk olur ve ülkemde çokca görmek isterim

  Atilla Arsan Yayın tarihi15:32 - 4 Ekim 2021

  Merhaba, öncelikle bu güzel yorumunuz için çok teşekkür ederiz.

  Çift kişilik modelimizin son test işlemleri tamamlanmak üzere. Ayrıntılı bilgi almak isterseniz 0532 714 26 66 numaradan bize ulaşabilirsiniz.