Sıkça Sorulan Sorular

GyroTürk ne kadar güvenli?
Federal Havacılık İdaresi (FAA), gyrocopterin piyasadaki en güvenli tasarımlardan biri olduğunu belirtmiştir.

Açık Kokpitli modellerde Düşme Tehlikesi var mıdır?
Açık bir kokpit tasarımına sahip olduğu için düşme tehlikesinin olduğu düşünülebilir. Ancak böyle bir tehlike yok. Çünkü emniyet kemeri çözülse bile uçuş tipinin pozitif G olması, koltuğa yapışık bir şekilde uçuşu mümkün kılıyor.

GyroTürk Nasıl Uçar ?
Otorotasyon prensibi kullanılarak döndürülen ve bu sayede kaldırma kuvveti üreten bir rotora sahiptir. Bu araçlarda motor da bulunur ancak bu motor, rotoru döndürmek ve kaldırma kuvveti üretmek için değil, tıpkı uçaklardaki gibi ileri yönde yatay doğrultuda itki üretmek için kullanılır. Gyroturk rotoru görünürde helikopter rotoruna benzese de çalışma prensibi olarak farklıdır. Bu rotorun dönebilmesi için, rotor diskinin içinden akan bir hava akımına ihtiyaç vardır. Diğer bir deyişle Gyroturk rotoru dönmek ve kaldırma kuvveti üretmek için, rotasyon prensibine göre etrafından akan hızlı bir hava akımına ihtiyaç duyar.

Motor kapanırsa ne olur?
Rotor kanatlarınız dönmeye devam edecektir. Hava hızını koruyun ve sadece burnu hafifçe aşağı indirin ve inişe doğru süzün.

GyroTürk Ne kadar yakıt kullanıyor?
45 mph hızda Gyroturk GT-03 bir saat içinde 3 galon yakıt kullanır ve size yaklaşık 90 mil menzil sağlar.Daha büyük motorlar daha fazla yakıt kullanır.

Dikey olarak kalkış ve iniş yapabilir miyim?
Hayır. Helikopterden farklı olarak, hiçbir Gyrocopter bunu yapamaz.

GyroTürk’le ne kadar yükseğe uçabilirim?
Gyrotürk’un uçuş yüksekliği maksimumum 12.000 feet’tir (3000 metre).Çoğu pilot, 500 feet ile 3.000 feet (150 ile 900 metre) arasında uçmayı seçer çünkü onlar altındaki zemin akışını görme hissini severler.

Paraşüt Gerekli midir ?
Hayır Gyroturkle Uygun alanlardan kalkış yaptığınız zaman başarısız olmayacakları kadar güçlü bir şekilde imal edilmiştir. Otorotasyonda uçtuklarından, motorun kapanması durumunda dönen bıçakları paraşütünüz olacaktır.